Ten piękny, neogotycki pałac z elementami neorenesansu zbudowany został w latach 1857-1865 na miejscu wcześniejszego dworu należącego do rodziny Żeleńskich w podkrakowskich Piekarach.
Pałac zaprojektował architekt Filip Pokutyński. Inne efekty jego projektów, jakie możemy obejrzeć w Krakowie to m.in.Gmach Polskiej Akademii Umiejętności (ul. Sławkowska 17), Kościół i klasztor SS Szarytek (ul. Warszawska 6-8), Kościół św. Wincentego à Paulo (ul. św. Filipa 19), Pałac Pokutyńskich (ul. Karmelicka 29).
Późniejszymi właścicielami była rodzina Milieskich, aż do momentu sprzedania posiadłości rodzinie Braunów.
Po wybuchu II wojny światowej pałac przeszedł w ręce niemieckich okupantów. Po drugiej wojnie, podobnie jak większość tego typu obiektów, pałac został znacjonalizowany.
W pałacu pierwotnie mieściła się szkoła podstawowa, w późniejszych latach kolejno Technikum Zielarskie, Ministerstwo Górnictwa i filia Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych im. Józefa Babińskiego w Krakowie.
W latach 80-tych szpital wykwaterowano i po upadku PRL przeszedł we własność Gminy Liszki, która sprzedała go prywatnym osobom, które w późniejszych latach nie szczędziły starań i środków na przywrócenie dawnego blasku pałacowi i znajdującemu się w jego otoczeniu parkowi.
Niestety okazało się, że podczas sprzedaży pałacu doszło do uchybień prawnych i sprawa trafiła do sądu, w którym batalia o jego dalszą przyszłość toczy się po dziś dzień...
Warto wspomnieć, że na terenie majątku znajduje się dawny dworski park, z wiekowymi drzewami, które są pomnikami przyrody, staw (niestety zaniedbany) oraz dawne zabudowania spichlerza, oranżerii i browaru.
Właśnie szukałam miejsc, które mogę odwiedzić i przeglądałam noclegi w Krakowie. Nigdy nie byłam w tym pałacu i tym bardziej dzięki za inspirację :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że udało mi się kogoś zainspirować :) warto odwiedzić Piekary. Oprócz oryginalnego dworku, warto wpaść też nad Wisłę żeby obejrzeć Opactwo Benedyktynów w Tyńcu z drugiego brzegu oraz pobliskie skałki wapienne.
Usuń